Przeskocz do treści

„Szkoła to miejsce, w którym uczeń powinien nabyć podstawowe umiejętności, takie tolerancja, altruizm, świadomość bycia Człowiekiem. Szkołą, która uczy bycia dobrym jest ZSLG Rataje. Jestem dumna, że mogę pracować w placówce, która poświęca tyle uwagi na rozbudzanie w uczniach żywiołu pasji”- mówi Aleksandra Szajowska, pedagog i organizator 2. Biegu o Chorobach Rzadkich dedykowany Gracjanowi - uczniowi ZSLG RATAJE, cierpiącemu na chorobę Pradera - Williego.
Bieg, przy współpracy Fundacji Potrafię Pomóc z Wrocławia oraz Stowarzyszeniu Dobra Szkoła odbył się 26 maja na terenach zielonych przy pływalni Delfin. Uczestnikami byli mieszkańcy Chodzieży, rodzice, nauczyciele, uczniowie ze szkoły ponadgimnazjalnej i gimnazjalnej. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego oraz Miejskie Przedszkole nr 5 także wsparło tę ważną ideę. Bieg wygrał Damian Tupaj, drugi na metę przybiegł Jan Hordych, trzeci był Kacper Gajc.
Imprezę uświetnił pokaz crossfitu Pana Bartka Miłoska, pokazy strażackie oraz słodki poczęstunek i grochówka. A także pokaz pierwszej pomocy, profesjonalnie prowadzony przez Natalię Puziak.
Wzruszającym momentem było przemówienie Gracjana - bohatera uroczystości. Podczas imprezy, uczestnicy ubrani w białe lub pomarańczowe koszulki z kotylionami (symbol choroby) utworzyli wielką literę U i wypuścili tysiące balonów w powietrze na znak solidarności z chorującymi. Najważniejszą bowiem ideą było uświadamianie, jak ważne jest, byśmy zauważali wśród nas ludzi chorych, potrzebujących, byśmy rozumieli problemy rodziców borykających się z chorobami rzadkimi swoich dzieci. Szkoła w Ratajach jest z Wami!
Inicjatorem akcji była Pani Aleksandra Szajowska, która włożyła wiele pracy, wysiłku i serca w zorganizowanie imprezy, która w tym samym czasie odbywała się w pięciu innych miastach w Polsce.
Gracjan jest uczniem w jej klasie i Pani pedagog przebywa z nim na co dzień, wiedząc najlepiej, z jakimi problemami musi borykać się jej podopieczny i jego rodzice: „wiedza o rzadkich chorobach jest potrzebna nam wszystkim. Tym bardziej, że Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, który nie wdrożył Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Dotkniętych jest nimi 6-8 % społeczeństwa, czyli ponad 2 mln ludzi. Powinnością szkoły jest uświadomienie lokalnym społecznością, że takie osoby są wokół nas. To również wsparcie młodzieży szkolnej dla chorych, by nie zaznali uczucia izolacji i osamotnienia. Ja osobiście, cieszyłam się z uśmiechów na twarzach Gracjana, uczniów, nauczycieli i rodziców. To była nagroda za włożony wysiłek. Chciałabym szczególnie podziękować Pani Marii Jahnz, przewodniczącej Rady Gminy Chodzież za wsparcie naszej uroczystości oraz wszystkim, którzy się przyczynili nawet w małym kawałeczku do jej urzeczywistnienia.”
Dziękujemy Zespółowi Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży oraz Miejskiemu Przedszkolu nr 5 w Chodzieży

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

19 maja młodzież z klasy 3 TOR TI szkoły w Ratajach zorganizowała wyjazd rekreacyjny do Rudnicy na kajaki w którym udział wzięli też uczniowie gimnazjum. Po dwugodzinnej wyprawie rzeką Dobrzycą, pełną ciekawych przeszkód wspólnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek przy ognisku. Wszystko co dobre szybko się kończy tak więc zmęczeni ale zadowoleni zakończyliśmy wyjazd.

Uczniowie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej spotkali się w środę 22 lutego 2017r. ze studentami ratownictwa medycznego, Bernadettą Zaworską oraz swoją starszą koleżanką, absolwentką ZSLG w Ratajach Natalią Puziak, które pokazały kilka ciekawych technik pierwszej pomocy.

businessman in blue room with doors open
businessman in blue room with doors open

25 listopada, ZSLG Rataje oraz wszystkie inne szkoły i placówki dla młodzieży z całego powiatu, zaprezentują swoją ofertę na Targach Edukacyjnych.

Zapraszamy gimnazjalistów na niezwykłą wędrówkę po naszej szkole, to jest czas na Wasz wybór, wybór szkoły, która da Wam w przyszłości pracę. Uczniowie trzecich klas gimnazjów będą mogli nie tylko zwiedzić budynki, zapoznać się z ofertą szkoły, ale też porozmawiać z uczniami i nauczycielami.

Dzień Niepodległości – przedstawienie dla Miłośników Ziemi Chodzieskiej.
Udział wzięli:
Solistki: M. Tabat, J. Janczarczyk
Muzycy: W. Krynicki, A. Gaducewicz
Aktorzy: M. Nowacki, M. Bagusz, K. Hak, M. Simiński, M. Skarupa, Z. Grześkowiak, W. Łuczak, O. Tamborska, M. Czarnoleski, Sz. Wojtaszek, R. Mańka, M. Lehmann, R. Kasprzyk, I. Kryza.
Świętowanie Dnia Niepodległości, tym razem miało przypomnieć o martyrologii Polaków podczas represji po upadku powstania styczniowego.
Obraz A. Grottgera Pożegnanie powstańca był inspiracją do zrealizowania przedstawienia o kobietach z tamtych czasów - matkach i żonach, które przyjmowały różne postawy; jedne walczyły o polskość, inne łatwo z niej rezygnowały na rzecz przywilejów i przyjemności. Spektakl w metaforyczny sposób pokazywał prawdziwe historie małżeństwa Trauguttów, wspomnienia Kossaków oraz wypowiedzi rosyjskich intelektualistów.
Podziękowania dla B. Zdunek, G. Olejniczak-Mucha, I. Kaniewskiej, R. Trzebnego.

Agnieszka Działoszyńska

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

A tak działamy z młodzieżą, praca pełną parą, tworzymy piękne kartki dla dzieci z oddziałów onkologii. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Przewidujemy atrakcyjne nagrody. Podziękowania dla klasy I A gimnazjum za zdjęcie, szczególne podziękowania dla Emilii Kot za przygotowania plakatu.

Izabela Góra

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider