Przeskocz do treści

W dniu 15.10.20 w Zespole Szkół w Ratajach odbył się konkurs Understand Mogalo (V edycja) oparty o umiejętności rozumienia języka angielskiego. 21 uczniów zmierzyło się z zadaniami do odsłuchania o różnym poziomie trudności.
Najwyższe wyniki w naszej szkole osiągnęli :
- Grzegorz Przewoźniak (2LO) 4 miejsce w województwie wielkopolskim w klasach 2 (48 miejsce w kraju)
- Wiktor Filipowski (3TI) 1 miejsce w województwie wielkopolskim w klasach 3 (51 miejsce w kraju)
- Klaudia Kobierska (3LO) 2 miejsce w województwie wielkopolskim w klasach 3 (54 miejsce w kraju)
- Jagoda Twaróg (1LO) 8 miejsce w województwie wielkopolskim w klasach 1 (78 miejsce w kraju)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności tym, którzy osiągnęli najwyższe wyniki.

Uczniowie klas o profilu językowym, uczący się języka hiszpańskiego, mogli wziąć udział w nietypowym spotkaniu – zajęciach online, które poprowadził dla nas Román Méndez. Román mieszka w Polsce od 10 lat, jest muzykiem z zawodu i zamiłowania. Na spotkaniu opowiedział nam jak wygląda Święto Dnia Zmarłych (Día de los Muertos) w Meksyku. Zajęcia odbywały się w dwóch językach – polskim i hiszpańskim. Nie zabrakło śpiewu i gry na gitarze – uczniowie odsłuchali fragment piosenki LA BAMBA, która jest popularna w czasie obchodów Dnia Zmarłych w Meksyku. Jak udało nam się dowiedzieć, w Meksyku jest to bardzo radosne święto. Meksykanie wierzą, że podczas tego święta zmarli z ich rodzin powracają na ziemię, aby się z nimi spotkać. Aby ugościć powracające dusze, przygotowują dla nich kolorowe ołtarze i poczęstunek. Było to niezwykle inspirujące spotkanie, które zachęciło naszą młodzież do zgłębiania kultury Meksyku. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się ponownie. ¡Hasta la vista!

Organizator:

Justyna Kamińska
Martyna Anna Brose

Drodzy Rodzice! Drodzy Uczniowie!
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie pragniemy zapewnić o swojej gotowości do wsparcia. Jeśli, ktoś z Was czuje potrzebę, to zachęcamy do kontaktu. Pomoc w postaci konsultacji, poradnictwa oraz interwencji psychologiczno-pedagogicznych kierujemy do naszych uczniów oraz rodziców. W sytuacjach obniżenia nastroju, pojawienia się lęku czy innych przejawów kryzysu emocjonalnego lub nieradzenia sobie z sytuacją zewnętrzną prosimy o kontakt.
Pedagog szkolny Troczyńska Magdalena (pedagog@rataje.eu)
Psycholog szkolny Horoszkiewicz Karolina (psycholog@rataje.eu)
Skip to content