Przeskocz do treści

Zwycięski finał. Rataje pokonały West Point

Od roku 2005 realizowany jest europejski projekt edukacyjny - Learning@Europe. Projekt zainicjowany przez Politechnikę Mediolańską, finansowany głównie przez globalną fundację Accenture. Od 2007 r. do projektu dołączyły się szkoły amerykańskie. Co roku w projekcie uczestniczy blisko 100 szkół i ponad 3 tysiące uczniów szkół średnich. W ostatniej edycji, która trwała od XI.2007 do 11.2008 udział wzięła drużyna Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych z Rataj.

Learning@Europe łączy najnowsze rozwiązania technologiczne z tradycyjnymi metodami nauczania tak, aby wspierać edukację i motywować młodzież do nauki. Innowacyjne pedagogiczne podejście wykorzystywane w L@E to m.in.: wywiady z ekspertami (dotyczące procesu historycznego, który doprowadził do ukształtowania się tożsamości narodowych); sesje on-line, podczas których 4 klasy spotykają się w trójwymiarowym świecie, w tym samym czasie; fora internetowe umożliwiające interakcję; quizy i pytania oraz prace domowe, wykonywane w grupie. Drużyna z Rataj rywalizowała z Włochami, Francją i USA.

Przez 4 miesiące, podczas 4 sesji młodzież spotykała się z swoimi rówieśnikami poprzez łącza internetowe w wirtualnej klasie, realizując wcześniej przygotowane zadania. Każde zadanie było oddzielnie punktowane, w zależności od posiadanej wiedzy, refleksu i umiejętności poruszania się w wirtualnym mieście. Drużyna z Rataj zdobywając największą ilość punktów, wygrała rywalizację m.in. z Akademią Wojskową West Point z USA.

Franciszek Wyrwa ZSLG Rataje


Co sądzą projekcie bohaterowie zwycięskiej drużyny?


Sandra Trznadel KI. II LO

Projekt L@E był dla nas czymś nowym, tajemniczym. Podczas pracy nad zadaniami domowymi i przygotowywaniem się do wywiadów mieliśmy możliwość poznania historii w inny sposób. Projekt ten pomógł nam zrozumieć jak ważna jest praca w grupach. Uświadomił nam również co to znaczy odpowiedzialność i jak wiele wyników pracy zależy od nas. Jednym z największych plusów jest pogłębienie znajomości języka angielskiego. Ciężka praca 'team B’ została nagrodzona zwycięstwem!


Mirosław Jaremba KI. I Technikum Informatycznego

Sądzę że ten projekt był niesamowitym przeżyciem, rozszerzał on moje zainteresowania z zakresu historii, dzięki niemu poznałem uczniów z innych krajów, poznaliśmy ich kulturę, historie oraz zainteresowania. Nauczyłem się pracy w grupie, co dało mi pewności siebie i pozwoliło mi się rozwinąć. Dało mi to szansę pokazania siebie na forum szkolnym jak i tego projektu. Rozwinął on też moje kompetencję językowe. Jestem dumny, że mogłem reprezentować naszą szkołę.


Michał Szychowiak II LO

Projekt L@E stanowił dla mnie wielkie wyzwanie, oraz wyróżnienie, że to właśnie ja z innymi wybranymi.osobami reprezentuję szkołę, jak również całą Polskę, ponieważ nasi przeciwnicy zwracali się do nas „Poland”. To było coś niesamowitego, że pełniłem takie ważne zadanie. Podczas całego projektu każdy z nas miał ogromnie wiele pracy i gdyby nie nasi opiekunowie: Adam Michalski i Marcin Stróżyna byłoby nam o wiele trudniej. Na naszych spotkaniach ciężko pracowaliśmy nad zadaniami, aby pokonać Francuzów i Amerykanów. Udało nam się. Radość która nadeszła po czwartej sesji, po tym, jak zostały ogłoszone wyniki była czymś wspaniałym. Wszyscy biliśmy sobie nawzajem brawa. Dla takich chwil warto było się tyle męczyć, aby wypaść jak najlepiej. Gdybym tylko dostał propozycje, aby wziąć udział w podobnym projekcie, nie wahałbym się ani chwili.

Skip to content