Przeskocz do treści

Uczymy się od mistrzów. Nie tylko lekcje i warsztaty w szkole są zródłem naszej wiedzy. Również wystawy fotograficzne, spotkania z ciekawymi ludźmi i wejrzenie w historię. Dlatego też 31 października zajęcia praktyczne odbyły się w… Bibliotece Miejskiej w Chodzieży gdzie Pani Honorata Struzik oprowadzała nas po wystawie fotograficznej w ramach Festiwalu im. I. Zjeżdżałki. Za cenne informacje jak i autentyczną pasję dziękujemy Pani Honoracie. Chwilę potem odwiedziliśmy Dział Historii i Tradycji przy Bibliotece Miejskiej gdzie oprowadzani przez Panią Karolinę zobaczyliśmy Chodzież taką jaka była 100 lat temu uwieczniona na dawnej fotografii. Na koniec odwiedziliśmy Młodzieżowy Dom Kultury a w nim wystawę fotografii subtelnego aktu kobiecego autorstwa znanego artysty fotografika Stanisława Pręgowskiego.

Technik fotografii i multimediów w ZS Rataje nie ma czasu się nudzić. Ostatnio mierzymy światło tak by ustawić poprawną ekspozycję i aby zdjęcie było idealne. Nie ma znaczenia czy robimy to na nowoczesnym Canonie naszpikowanym elektroniką czy na starym poczciwym Zenicie, który zapewnie pamiętają nasi dziadkowie. Nawet jeśli nie ma żadnego sprzętu, to technik fotografii z Rataj poradzi sobie przy pomocy tabeli naświetleń i wiedzy, którą wyniósł z zajęć.

Pierwsza część to wykład przeprowadzony przez Panią Renatę Reszelewską, która jest pedagogiem specjalnym, oligofrenopedagogiem oraz doradcą rodzinnym na temat: " Dojrzewanie, miłość, seks osób z niepełnosprawnościami".
Specyfika problemu przedstawiona została w sposób niezwykle przystępny, z lekkością i uśmiechem, naprawdę miło było słuchać, a czas mijał błyskawicznie.
Druga część, niespodzianka dla rodziców, to występ Jakuba Herforta, który wygra ogólnopolski konkurs "Mam Talent".
Pan Jakub wzruszał do łez i rozbawiał publiczność, porywał do śpiewu i zabawy.
Wszystko zorganizowane w miłej, rodzinnej atmosferze, przy kawie i pysznych, domowych słodkościach.
Wiemy jak ważna jest odskocznia dla rodziców, rozumiemy problemy związane z niepełnosprawnością, widzieliśmy, jak bardzo to spotkanie było potrzebne.

"Prawda to bowiem wiecznie żywa, że poza przygotowaniem zawodowym człowieka, poza jego wykształceniem najistotniejszą, najbardziej podstawową wartością w jego pracy jest jego Człowieczeństwo" - Maria Grzegorzewska 

Dziękujemy organizatorom spotkania: Pani Danusi Regini, Aleksandrze Szajowskiej, Grażynie Olejniczak - Mucha oraz naszym Gościom.

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy poznali specyfikę pracy gastronomicznej. Samodzielnie złożyli zamówienie, przeliczyli pieniążki potrzebne na jego realizację, utrwalili zasady savoir - vivre. Ale to nie koniec atrakcji, można było potańczyć, porozmawiać z Panią Alicją właścicielką restauracji Tawerna Rataje, degustować babeczki dyniowe. Dla uczniów z niepełnosprawnościami i ich rodziców takie edukacyjne spotkania mają głębszy wymiar, są odskocznią od codzienności i radością zwykłego dnia. Dziękujemy Pani Ali Wieczorek za przemiłe przyjęcie naszej grupy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej młodzież gimnazjum przygotowała program artystyczny dla szkolnej społeczności. Na akademii obecni byli przedstawiciele Powiat chodzieski starosta Julian Hermaszczuk, vicestarosta Mirosław Juraszek oraz kierownik Wydziału Oświaty Tomasz Procek.