Przeskocz do treści

W dniu 29.03.2019, w naszej szkole odbyła się szósta edycjaMiędzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego, w którym udział wzięli uczniowie z III klas gimnazjum oraz ósmoklasiści z kilku okolicznych szkół.

W rywalizacji indywidualnej uczniowie rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny. 10 uczniów, którzy uzyskali najlepszy wynik z części pisemnej, zostało zaproszonych do etapu ustnego, gdzie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. 

W konkursie wyłoniono trójkę zwycięzców oraz wręczono wyróżnienie.

Wyniki prezentują się następująco:

I miejsce- Karolina Skowrońska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży 

II miejsce- Mateusz Poznań ze Szkoły Podstawowej w Wyszynach

III miejsce- Jonasz Kita ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży

Wyróżnienie otrzymała Maria Michalska ze Społecznego Gimnazjum Św. Barbary w Chodzieży

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Spotkanie w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży z prawdziwym pasjonatem starej fotografii i starych aparatów, panem Karolem Wilczyńskim, twórcą Małego Objazdowego Muzeum Fotografii, z którym jeździ po różnych miejscach świata, zarażając swoją pasją ludzi. Samo muzeum, wbrew swojej nazwie, wcale nie jest mały, bo zawiera ponad 400 eksponatów. Podobnie wiedza pana Karola jest ogromna, a sposób w jaki ją przekazuje jest fascynujący. Spotkanie z panem Karolem i jego aparatami było dla uczniów technikum fotografii i mediów w ZS Rataje rewelacyjnym uzupełnieniem przedmiotu historia i estetyka fotografii.

Robienie zdjęć, nawet najbardziej poprawnych, nawet najlepsza obróbka zdjęcia w Photoshopie może czasami nie wystarczyć. Prawdziwym dopełnieniem, szczególnie własnego czarno białego dzieła fotograficznego, jest jego gustowne obramowanie. Takiej sztuki również uczą się uczniowie technikum fotografii i multimediów w ZS Rataje. 

Dziękujemy Pani Patrycji z zakładu fotograficznego Fotolab w Chodzieży za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów i cenne praktyczne informacje.

Uczniowie technikum fotografii i multimediów w Zespole Szkół w Ratajach, nie tylko uczą się jak robić dobre zdjęcia, jak obrabiać się w Photoshopie, ale również jak skalibrować sprzęt by poprawnie wyświetlał kolory. szczególne podziękowania dla zakładu fotograficznego Fotolab w Chodzieży, pana Wiesława oraz Patrycji za nieocenioną pomoc, świetny instruktaż oraz użyczenie nam kalibratora.

W poniedziałek 25.03.klasy 1LO, 1TITOR oraz 3c gimnazjum wzięły udział w zajęciach z zakresu I pomocy przedmedycznej z panem Stanisławem Jaroszem, ratownikiem medycznym na co dzień pracującym w Falck Medycyna. W niezwykle ciekawy i przystępny sposób przedstawione zostały techniki udzielania I pomocy, regulacje prawne oraz różne ciekawostki z codziennej pracy ratownika medycznego.

W piątek społeczność szkoły miała przyjemność wysłuchać wykładu lekarza transplantologa Marty Sękowskiej, która opowiadała o przeszczepach organów jako naturalnej metody ratującej życie. Naszym gościem był również Pan Marcin Kaczmarowski mieszkaniec naszego miasta po przeszczepie nerki. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii Drugie życie.